A Novel-Food (új élelmiszer) irányelvek frissítései: Szigorúbb szabályok az innovációkra az Európai Unióban

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) jelentős frissítéseket vezetett be a Novel-Food irányelveiben, amelyek 2025 februárjában léptek hatályba. Ezek a frissítések célja az új élelmiszerek engedélyezési eljárásának korszerűsítése és annak biztosítása, hogy a biztonsági értékelések összhangban legyenek az élelmiszertudomány és -innováció legújabb eredményeivel. Mivel az élelmiszeripar folyamatosan fejlődik új összetevők, feldolgozási módszerek és fogyasztói trendek révén, az EFSA átdolgozott iránymutatásai célja a transzparencia növelése, a kockázatértékelés hatékonyságának javítása és a fogyasztók biztonságának biztosítása.

Mik azok az új élelmiszerek (Novel-Food)?

Az új élelmiszerek olyan élelmiszerek vagy összetevők, amelyeket az Európai Unióban 1997. május 15. előtt nem fogyasztottak jelentős mennyiségben. Ezek közé tartoznak az újonnan kifejlesztett élelmiszerek, az új forrásokból származó élelmiszerek (pl. algák, rovarok vagy gombák), valamint az innovatív élelmiszer-előállítási eljárások (pl. nanotechnológia vagy sejttenyésztési technikák). A fenntartható és alternatív élelmiszerforrások iránti növekvő érdeklődés miatt az új élelmiszerek engedélyezésére vonatkozó kérelmek száma emelkedett, ami arra késztette az EFSA-t, hogy finomítsa értékelési folyamatát.

A frissített irányelvek legfontosabb változásai

1. Szigorúbb adatkövetelmények

Az új irányelvek szerint az EFSA részletesebb adatokat követel meg a kérelmezőktől az új élelmiszerekkel (Novem Food) kapcsolatban. Ezek magukban foglalják:

– Gyártási folyamatok: Az élelmiszerek előállításának részletes leírása, beleértve a feldolgozási technikákat és a nyersanyagforrásokat.

– Összetétel-elemzés: Az új élelmiszer kémiai és tápanyagtartalmi profiljának átfogó vizsgálata.

– Várható fogyasztási mennyiségek: Reális becslések arról, hogy az élelmiszert hogyan fogyasztják különböző népességcsoportok.

– Toxikológiai és allergiás kockázatok: Átfogó biztonsági vizsgálatok, beleértve a toxicitás és allergén hatások lehetséges kockázatait.

– Stabilitási és eltarthatósági tesztek: Bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy az élelmiszer hosszú távon biztonságos és tápanyagilag stabil marad.

Ezek a részletes követelmények egy megalapozottabb és bizonyítékokon alapuló értékelési folyamat kialakítását szolgálják.

2. Fejlettebb kockázatértékelési kritériumok

A kockázatértékelési eljárás strukturáltabbá vált, világos iránymutatásokkal az egészségügyi hatások értékelésére. A frissítések különös hangsúlyt fektetnek:

– A hosszú távú fogyasztás biztonságára: A lehetséges kockázatok figyelembevétele hosszú távú fogyasztás esetén.

– A veszélyeztetett népességcsoportok figyelembevételére: Az új élelmiszerek hatásainak értékelése várandós nők, gyermekek vagy allergiában szenvedők esetében.

– A meglévő étrendekkel való kölcsönhatásokra: Annak vizsgálata, hogy az új élelmiszer hogyan illeszkedik a megszokott táplálkozási szokásokba.

3. A kérelemkezelés digitalizálása

A benyújtási folyamat optimalizálása érdekében az EFSA bevezetett egy digitális platformot, amelyen keresztül a kérelmezők beküldhetik a szükséges dokumentumokat, nyomon követhetik kérelmük állapotát, és valós idejű visszajelzést kaphatnak. Ez a rendszer célja a hatékonyság növelése és az engedélyezési folyamat késedelmeinek csökkentése.

Hatások az élelmiszeriparra és az innovációra

Kihívások a kérelmezők számára

Bár az új irányelvek nagyobb egyértelműséget biztosítanak, kihívásokat is jelentenek az élelmiszergyártók és startupok számára. Az átfogó adatgyűjtés szükségessége növelheti az új élelmiszerek fejlesztésének költségeit és összetettségét. A kisebb vállalatok és startupok számára nehézséget jelenthet a szigorúbb követelmények teljesítése, ami esetleg lassíthatja az innovatív élelmiszerek bevezetését.

Lehetőségek a fogyasztói biztonság terén

Másrészt ezek a változások nagyobb biztonságot nyújtanak a fogyasztók számára. A biztonsági értékelések megerősítésével az EFSA biztosítja, hogy az új élelmiszerek, amelyek piacra kerülnek, alaposan meg legyenek vizsgálva, és ne jelentsenek egészségügyi kockázatot. Ez a lépés várhatóan növeli a fogyasztói bizalmat és elősegíti az új élelmiszer-technológiák elfogadását.

Fenntartható innováció előmozdítása

A frissített irányelvek támogatják az EU fenntarthatósági célkitűzéseit is, egyértelműbb szabályozási keretet biztosítva a feltörekvő élelmiszer-technológiák, például a laboratóriumi hús, növényi fehérjék és rovaralapú élelmiszerek számára. Az ezekbe a területekbe befektető vállalatok a strukturáltabb engedélyezési folyamat előnyeit élvezhetik.

Összegzés

Az EFSA frissített Novel-Food irányelvei jelentős lépést jelentenek az élelmiszer-innováció és a fogyasztóvédelem egyensúlyának megteremtésében. Az adatkövetelmények pontosításával, a kockázatértékelési módszerek fejlesztésével és a kérelmezési folyamat digitalizálásával az EU globális mércét állít fel az új élelmiszerek értékelésére. Míg a szigorúbb előírások kihívásokat jelenthetnek az élelmiszergyártók számára, végső soron egy biztonságosabb és átláthatóbb élelmiszeripar kialakításához járulnak hozzá, erősítik a fogyasztói bizalmat és ösztönzik a felelősségteljes innovációt.

További értékes információkra van szüksége?

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Ha segítségre van szüksége, lépjen velünk kapcsolatba. Forduljon hozzánk bizalommal kérdéseivel.

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!