A Szerkezetátalakítás Törvény Végrehajtásának Gyakorlatáról

Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket a szerkezetátalakítás szóló törvény végrehajtásával kapcsolatos legújabb gyakorlati változásokról, amelyek 2024. január 1-jétől léptek hatályba. Az új szabályozás célja, hogy elősegítse a vállalkozások működésének hatékonyabbá tételét, valamint biztosítsa a munkavállalók jogainak védelmét a szerkezetátalakítási folyamatok során. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat és gyakorlati kérdéseket, amelyek a vállalatokat és jogi képviselőiket érinthetik.

1. Mi is a szerkezetátalakítás?

A szerkezetátalakítás fogalma azokat az intézkedéseket öleli fel, amelyek a vállalkozások működésének átalakítását célozzák, beleértve a vállalati struktúra megváltoztatását, a tevékenységek átszervezését, illetve a munkaerő optimalizálását. A törvény célja, hogy biztosítsa az átalakítások végrehajtásának törvényes kereteit és tisztázza a munkavállalók jogait a folyamat során. Ez egy fajta törvényes szanálási eljárás a fizetésképtelenség elkerülésére

2. A törvény hatálya és alkalmazása

A szerkezetátalakítási törvény akkor alkalmazandó, amikor a vállalkozás tevékenységi körét átalakítja, vagy ha jelentős mértékben változik az üzleti struktúra. A törvény nemcsak a nagyvállalatok, hanem a kisebb cégek működését is érintheti, amennyiben azok szerkezetátalakítást hajtanak végre.

3. A törvény által előírt kötelezettségek

A szerkezetátalakítás végrehajtása előtt a munkáltatónak számos kötelezettségnek kell eleget tennie, így például:

– Munkavállalói tájékoztatás: A munkáltató köteles tájékoztatni a munkavállalókat a szerkezetátalakítással kapcsolatos tervekről és annak várható hatásairól. A tájékoztatásnak világosnak és részletesnek kell lennie, beleértve a munkahelyek megszűnését, áthelyezését vagy új munkakörök létrejöttét.

– Kollektív tárgyalás: Amennyiben a vállalat kollektív szerződéssel rendelkezik, a munkáltató és a szakszervezet közötti tárgyalások is kötelezőek. A feleknek lehetőséget kell biztosítaniuk egymás álláspontjának kifejtésére, és közösen kell megállapodniuk a szerkezetátalakítással kapcsolatos kérdésekben.

– Kártérítés és kompenzáció: A munkavállalók számára, akik az átalakítás következtében munkaviszonyukat elveszítik, kártérítés és kompenzáció biztosítása szükséges. Az új szabályok egyértelműen meghatározzák, hogy milyen formában és mértékben jogosultak a munkavállalók juttatásra.

4. A szerkezetátalakítás végrehajtása során felmerülő gyakorlati kérdések

– Törvényi határidők: A törvény szigorú határidőket szab meg a munkavállalók tájékoztatására és a kollektív tárgyalások lebonyolítására. Az esetek jelentős részében ezek a határidők rövidebbek, mint amit a munkáltatók megszokhattak, ezért a jogi tanácsadás és előkészítés kulcsfontosságú a zökkenőmentes végrehajtás érdekében.

– Szerkezetátalakítási terv: Az átalakításnak egyértelmű tervet kell tartalmaznia, amely részletesen bemutatja az érintett területeket, a változásokat, valamint az átalakítás utáni munkavállalói elhelyezkedést. Az ilyen tervnek nemcsak jogilag, hanem gazdaságilag is megalapozottnak kell lennie, hogy elkerülhetők legyenek a későbbi viták.

– Adózási kérdések: A szerkezetátalakítással kapcsolatos adózási kötelezettségek is fontos szerepet kapnak. Munkáltatói szinten érdemes konzultálni adószakértőkkel annak érdekében, hogy a változások adózási szempontból is megfelelően legyenek kezelve.

5. Szankciók és jogi következmények

A törvény értelmében, ha a munkáltató nem tartja be az előírásokat, és nem biztosítja megfelelően a munkavállalók jogait a szerkezetátalakítás során, jogi következményekkel kell szembenéznie. Ez magában foglalja a munkavállalók kártérítési igényeit, illetve az esetleges bírságokat és szankciókat is, amelyek jelentős pénzügyi és jogi terhet róhatnak a munkáltatókra.

6. Mit tegyenek a vállalkozások?

A szerkezetátalakítás során különösen fontos, hogy a munkáltatók alaposan felkészüljenek a jogszabályi előírásoknak megfelelően. A törvény végrehajtása során érdemes jogászi tanácsot kérni és gondoskodni arról, hogy minden lépés a megfelelő időben és jogi keretek között történjen meg. A munkavállalók számára nyújtott tájékoztatás és kompenzáció tervezése kulcsfontosságú a sikeres átalakításhoz.

Amennyiben bármilyen kérdése van a szerkezetátalakítással kapcsolatosan, vagy segítségre van szüksége a jogszabályok pontos alkalmazásában, forduljon hozzánk bizalommal.

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!