Az áfa alapjai



Magyarországon az Európai Unió (EU) többi tagállamához hasonlóan a forgalmi adót az általános forgalmi adó (áfa) elve szerint vetik ki. Az áfa világszerte megtalálható adózási elv. Hozzáadottérték-adó vagy hasonló adó jelenleg körülbelül 150 országban létezik. Az EU-tagállamok áfabevételei tehát az összes adóbevétel 21,4%-át tették ki. Sok nemzeti költségvetés számára az áfa jelenti a legfontosabb bevételi forrást. Ez azt jelenti, hogy a vezető helyet foglalta el az adóbevételek tekintetében, még csak a béradót is megelőzve. Tekintettel a héa fiskális jelentőségére, az áfabevételek biztosítását célzó intézkedések politikailag rendkívül üdvözlendőek.


Az állam nagyrészt cégekre támaszkodik az adók beszedésében. Az áfa olyan közvetett adó, amelyet a végső fogyasztásra kell kivetni, de a vállalatoktól önbevallás útján szedik be. A cégek az állam nevében és az államkincstár érdekében adószedőként járnak el. Felszólítás nélkül be kell jelenteniük vállalkozásuk megkezdését és változásait, rendszeresen be kell nyújtaniuk az áfabevallást, és meg kell fizetniük az adótartozást az adóhatóság felé. Ezenkívül könyvelést és nyilvántartást kell vezetniük az adóhatóság általi ellenőrzés céljából. Ezáltal az áfa alacsony bürokrácia-bevételi forrássá válik az állam számára; Azoknál a cégeknél azonban, amelyeknek a sokszor bonyolult szabályozások szerint helyesen kell elszámolniuk az áfát, az áfa nagy bürokráciával jár, amely drasztikus szankciók lehetőségével jár, ha nem tartják be szigorúan az áfa-követelményeket.


Az ÁFA még recesszió idején is modern finanszírozási eszköznek számít az állam számára. Az áfa a beszedési eljárásban való részvételen kívül nem a vállalatokat, hanem a végső fogyasztást hivatott terhelni. A vállalati profitokhoz képest a lakossági végső fogyasztás viszonylag stabil. A vállalatok közötti határon átnyúló árukereskedelemben általában a rendeltetési ország elvét alkalmazzák. Az import ezért jellemzően ÁFA-köteles, míg az export mentes az áfa alól; Ez értelemszerűen vonatkozik az EU-n belüli szállításokra is. Minél inkább áfából finanszírozza magát egy ország, annál jobban erősíti saját exportját a hazai és az import piacokhoz képest. Legalábbis az EU-ban régóta megfigyelhető az áfakulcsok további emelése a jövedelem- és társaságiadó-csökkentések javára. Ez a tendencia valószínűleg folytatódni fog, tekintettel a korpiramis demográfiai eltolódására.

    Segítünk kérdései megválaszolásában!

    Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
    Lépjen velünk kapcsolatba még ma!