A csomagolás jogi feltételei és szabályozói

Mint minden más élelmiszerrel érintkező anyagra (pl. konyhai gépek és edények, fagyasztódobozok, üzemi vagy ipari élelmiszer-előállító rendszerek), a csomagolásra is különböző, a fogyasztókat védő előírások vonatkoznak.

1.) Általános szabályozási keretek

A jogszabályi előírások szerint a csomagolóanyagok normál és előrelátható felhasználási körülmények között nem bocsáthatnak ki olyan összetevőket az élelmiszerekbe olyan mennyiségben, amely az emberi egészséget veszélyeztetheti, vagy az élelmiszer összetételében elfogadhatatlan változást okoz, illetve szagát vagy ízét befolyásolja.
A csomagolóanyagokat az ún. „jó gyártási gyakorlat” szerint kell gyártani, ami azt jelenti, hogy az anyagokat meghatározott eljárás szerint, minőségbiztosítási és ellenőrzési rendszer mellett kell előállítani úgy, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a fogyasztóra.

2.) Speciális szabályok

Az egyes anyagokra speciális kiegészítő előírások vonatkoznak: A műanyagokra vonatkozó követelményeket az európai műanyag rendelet határozza meg. Tartalmazza a műanyagok tulajdonságaira vonatkozó előírásokat, a megengedett összetevők pozitív listáját és a kioldódási határértékeket.
Külön előírások vonatkoznak a csomagolásra és az élelmiszerekkel érintkező egyéb anyagokra is: az újrahasznosított műanyagokra és kerámiákra vagy az aktív és intelligens anyagokra és tárgyakra.
intelligens anyagokra és tárgyakra. Az újrahasznosított kartonok ásványolaj-komponenseire és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokhoz használt nyomdafestékekre vonatkozóan évek óta különleges szabályozások várhatók.
A visszazárható élelmiszer-csomagolásban használt ragasztókra az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok általános biztonsági követelményein kívül jelenleg azonban nincs külön jogszabály.

3.) Kiegészítő források

Annak érdekében, hogy csomagolóanyagokra vonatkozó uniós keretrendeletben az ezen anyagokkal szemben megkövetelt egészségügyi biztonsági előírásokat a gyártók be tudják tartani, olyan esetekben, amikor nincsenek közösségi előírások, iránymutatások és ajánlásokra lehet támaszkodni. Ezek a tudomány és a technológia jelenlegi állását tükrözik. Ide tartoznak pl. az Európai Gyógyszer- és Egészségügyi Minőségügyi Igazgatóság (European Directorate for the Quality of Medicines and Health Care – EDQM) – amely az Európa Tanács testülete – ajánlásai.

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!