A globálisan aktív társaságok külgazdasági tevékenységükhöz külföldön leányvállalatot, fióktelepet vagy állandó telephelyet hozhatnak létre. Az optimális szervezeti felépítésre vonatkozó döntés eltérő adózási következményekkel jár.
Különösen a választandó szervezeti forma adóztatása kerül a vállalkozó fókuszába, amely jelentős mértékben eltérhet.
A külföldön székhellyel nem rendelkező tiszta külkereskedelem (közvetlen üzlet) mellett mindig van lehetőség közvetlen befektetés céljára állandó telephely létesítésére. Ebben a cikkben felhívjuk a figyelmet arra, hogy Magyarországon mely gazdasági tevékenységek nem folytathatók közvetlen üzletvitel útján, amihez legalább telephelyet kell létrehozni.
„Teljes szolgáltatást nyújtó” ügyvédi irodaként, valamint fióktelepek, leányvállalatok, valamint állandó telephely alapításának szakértői, készek vagyunk Önnel együttműködni.
Állandó telephely
A globalizáció világgazdasági növekedése után évről évre jelentősen megnő a Magyarországon fióktelep létrehozása nélkül működő külföldi cégek száma. Ez az eljárás egy külföldi cég számára könnyebb, mert a fióktelep alapításával ellentétben nem igényel cégbírósági bejegyzési eljárást.
A külföldi társaságnak a társasági adó törvény (81/1996.) 4. § 33. pontja értelmében a következő esetekben kell Magyarországon telephelyet elérni:
- Ha rendelkezik olyan berendezéssel, berendezéssel, ahol az üzletet folytatják, beleértve a vezetés helyét, képviseletét, irodáját;
- 3 hónapnál tovább tartó építési vagy szerelési munkákat végez;
- Hazai ingatlanok fejlesztése vagy eladása során;
- Ha külföldre szállítás és szolgáltatás céljából kereskedelmi ügynöki tevékenységet végez;
- Ha a szolgáltatásokat munkaszerződéssel vagy más módon foglalkoztatott munkavállaló nyújtja, ha a tevékenység meghaladja az évi 183 napot;
- Ha az ellátandó tevékenység megfelel a Magyarország és a beruházó adóztatására kötelezett ország közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodásban szereplő állandó telephely fogalmának.
Kivételek
Az alábbi tevékenységek kivételt képeznek az állandó telephely létesítési kötelezettsége alól:
- kizárólag külföldi személy áruinak vagy termékeinek tárolására vagy bemutatására használt létesítmény;
- Külföldi személy áruinak vagy termékeinek tárolása kizárólag más személy általi tárolás, bemutatás vagy feldolgozás céljából;
- Létesítmény fenntartása kizárólag áruk vagy termékek beszerzése és külföldi személy számára történő információgyűjtés céljából;
- létesítmény karbantartása kizárólag egyéb előkészítő vagy kiegészítő tevékenység végzése céljából;
- Független kereskedelmi ügynök tevékenysége, feltéve, hogy ez a személy a szokásos kereskedelmi gyakorlatnak megfelelően jár el;
A magyarországi telephelyhez kötött gazdasági tevékenység gyakorlását be kell jelenteni az adóhivatalnak. A 08T201-es nyomtatványt elektronikusan kell benyújtani az adóhivatalhoz. Az adóhivatal a helyesen kiállított regisztrációs kérelmet a külföldi vállalkozónak áfaszám kiadásával fogadja el. E bejelentési kötelezettségre az adórendszerről szóló 92/2003. törvény 17. § (1) bekezdés C.
A Magyarországon állandó telephellyel rendelkező külföldi társaság belföldi adókötelezettségei teljesítésére pénzügyi képviselőt jelölhet ki.
Az áfatörvény szerint pénzügyi képviselő kijelölése kötelező, ha az adózó harmadik országbeli illetőségű.
Ha a harmadik országbeli adózó (is) a Közösség egy másik tagállamában folytat üzleti tevékenységet és ott telephelyet jegyez be, akkor már nem minősül harmadik országbeli illetőségűnek, így a pénzügyi képviselő kijelölése nem kötelezettség, hanem lehetőség. Ebben az esetben azonban az adózónak a regisztrációkor igazolnia kell, hogy nemcsak adószámmal, hanem telephellyel is rendelkezik a Közösség másik tagállamában.