Az ügyvezető feladatai és felelősségei Ez a cikk a gazdasági társaság ügyvezetőjének kötelezettségeit és felelősségi körét mutatja be a hatályos jogszabályok alapján.
Az ügyvezető általában az a természetes személy, aki a gazdasági társaság irányítását végzi, valamint annak önálló és hatékony működését biztosítja. Az ügyvezető intézi a társaság ügyeit, és a jogszabályok, valamint a taggyűlés határozatai keretein belül irányítja a társaság működését. Általánosságban az ügyvezető képviseli a társaságot harmadik személyekkel szemben, bíróságok és más hatóságok előtt. A képviseleti jog lehet önálló vagy együttes. E jogosultság eseti jelleggel vagy meghatározott ügyekre vonatkozóan is átruházható. A társaság munkavállalói tekintetében az ügyvezető gyakorolja a munkáltatói jogokat.
A társaság irányításának körében az ügyvezető köteles vezetni a tagjegyzéket, a határozatok könyvét, valamint biztosítani a társaság üzleti könyveinek szabályszerű vezetését.
A jogszabályokban meghatározott határidők szerint az ügyvezető elkészíti a társaság mérlegét és vagyonkimutatását, és gondoskodik azok jóváhagyásáról. Az ügyvezető köteles gondoskodni a taggyűlés szabályszerű összehívásáról, előkészítéséről és jegyzőkönyvezéséről is. A cégjegyzékben nyilvántartott adatok változása esetén az ügyvezető kötelessége, hogy gondoskodjon a megfelelő változásbejegyzésről.
Az ügyvezető felelőssége
Az ügyvezető felelősséggel tartozik a társaságnak az ügyvezetői tevékenysége során okozott károkért. Bizonyos esetekben az ügyvezető olyan károkért is felelősségre vonható, amelyek harmadik személyeket értek a társaságon kívül, miközben ügyvezetői minőségében járt el. Ez a felelősség egyaránt származhat szerződéses és szerződésen kívüli jogviszonyból.
A hatályos jogszabályok értelmében a szerződésszegés alapján bekövetkezett károkért való felelősség szabályai vonatkoznak az ügyvezető társaságon belül végzett tevékenysége során okozott károkért való felelősségére is. Az ügyvezető jellemzően megbízási jogviszony, ritkábban munkaviszony keretében látja el feladatát. Amennyiben az ügyvezető megszegi a szerződéses kötelezettségeit, és ezáltal a társaságnak kárt okoz, köteles a kárt megtéríteni.
Az ügyvezető mentesülhet a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy feladatai ellátása során az adott helyzetben általában elvárható gondossággal járt el. Az új Polgári Törvénykönyv értelmében az ügyvezető csak akkor mentesül a szerződésszegésből eredő kártérítési felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a szerződésszegést olyan előre nem látható, az ellenőrzési körén kívül eső körülmény okozta, amely a szerződéskötés időpontjában nem volt előrelátható, és nem volt elvárható, hogy e körülményt elkerülje vagy a kárt elhárítsa.
A beszámoló elfogadásával, vagy ha az ügyvezető megbízatása két beszámoló elfogadása közé esik, a társaság a felmentvény (discharge) megadásával elismeri, hogy az adott időszakban az ügyvezető a feladatait rendben ellátta.
Harmadik személyekkel szembeni károk tekintetében főszabály szerint a társaság felel az ügyvezető e minőségében okozott károkért. Az ügyvezető csak akkor felel egyetemlegesen a társasággal a kárért, ha azt szándékosan okozta. Ezért az ügyvezető harmadik személlyel szemben nem vonható közvetlenül felelősségre, ha a kárt gondatlanságból okozta.
Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)
___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás
(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association)
H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4.
Tel.: +36 1 225 25 30
Mobil: + 36 70 344 0388
Fax: +36 1 700 27 57