Bruttó vagy nettó az illetékalap ingatlanvásárlásnál?

Az ingatlanvásárlás során felmerült kérdés, hogy az illeték alapját képező forgalmi érték meghatározásakor a vételár bruttó vagy nettó összegét kell figyelembe venni, különösen ha az ingatlan áfát is tartalmaz. Bár hivatalosan még nem történt megerősítés, úgy tűnik, hogy az illetékalap ingatlanvásárlásnál a nettó vételár.

A forgalmi érték és az illetékalap ingatlanvásárlásnál

Mint ismeretes, ingatlanszerzés esetén az ingatlan forgalmi értékének 4%-át kell illetékként megfizetni. A vásárlás során a vevő általában a B400-as nyomtatványon nyújt be adatokat, ahol jelöli, szerinte mi az ingatlan valós piaci értéke. Végső soron a NAV határozza meg a forgalmi értéket, amely ettől eltérhet, ha az adóhatóság azt indokoltnak tartja.

Bruttó vagy nettó?

Az ingatlan vételára általában tartalmazza az áfát, de nem egyértelmű, hogy az áfával növelt bruttó vagy annak nélküli nettó vételárat kell-e feltüntetni az illetékalap meghatározásakor. Ez különösen fontos lehet, mivel az áfa mértéke 5%-ról akár 27%-ra is változhat, ami jelentős különbséget jelenthet az illeték kiszabásában.

2012-ben a Kúria már foglalkozott ezzel a kérdéssel, és bár a döntés nem volt teljesen világos, inkább a nettó vételárat tartotta illetékalapnak, ami kedvezőbb lehet az adózók számára.

Az adóhatóság gyakorlata

NAV a nettó vételárat is el fogja fogadni, ha azt a B400-as nyomtatványon szerepeltetik.

Az adóhatóság ugyanakkor gyakran felszólítja az adózókat, hogy tisztázzák az eltéréseket a vételi szerződés és a B400-as nyomtatvány adatai között. Bár a felkészült adózók érvelése eredményes lehet, még mindig nem garantált, hogy a NAV automatikusan a nettó vételár alapján szabja ki az illetéket.

Milyen lépéseket tehetnek a vásárlók?

Amennyiben Ön ingatlant vásárol, és az ingatlan vételára áfát tartalmaz, javasoljuk, hogy a B400-as adatlap kitöltésekor a nettó vételárat szerepeltessék, és indokolják meg döntésüket, ha szükséges. Az adóhatóság előfordulhat, hogy további tisztázást kér, de felkészült érveléssel a nettó vételár elfogadása is sikeresen elérhető lehet.

Fontos figyelmeztetés

Bár az adóhatóság egyre inkább a nettó vételárat is elfogadja, a vevőnek még mindig szükséges alapos dokumentációval és indoklással alátámasztani a választott vételárat. Azoknak, akik még nem biztosak abban, hogy milyen összeg szerepeljen az adatlapjukon, javasoljuk, hogy forduljanak szakértőhöz vagy ügyvédhez, hogy elkerüljék a későbbi problémákat.

Összegzés

Az ingatlanvásárlás illetékalapjának meghatározásakor a nettó vételár egyre inkább elfogadottá válik, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy az adóhatóság még mindig kérhet indoklást a választott összegre vonatkozóan. A felkészült vásárlók a megfelelő érvekkel és dokumentációval biztosíthatják, hogy az illetéket a nettó vételár alapján számolják ki.

Ha kérdése van, vagy segítségre van szüksége az ingatlanvásárlásával kapcsolatosan, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk!

Ha további értékes információkra van szüksége, iratkozzon fel hírlevelünkre. Ha segítségre van szüksége ebben a témában, forduljon hozzánk bizalommal kérdéseivel.

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!