Az euróval történő fizetés Magyarországon egyre nagyobb szerepet kap, különösen a társasági adó megfizetésénél, amely 2022 augusztusa óta nemcsak forintban, hanem euróban és amerikai dollárban is teljesíthető. Az euróval történő fizetés előnyeit a cégek és a magánszemélyek is kihasználhatják, különösen, ha külföldi pénznemben történő üzletkötés vagy számlázás külföldi pénznemben történik. Az Áfa-törvény és a fogyasztóvédelmi előírások lehetőséget adnak a külföldi pénznem használatára Magyarországon, de fontos, hogy a megfelelő szabályok és jogi követelmények mindig érvényesüljenek, különösen a fogyasztói szerződések külföldi pénznemben történő megkötésekor.
A munkabér kifizetés külföldi pénznemben ugyanakkor a magyar jogszabályok szerint alapvetően nem engedélyezett, azonban a vezető állású munkavállalók és a külföldön dolgozó személyek esetében megvan a lehetőség a forinttól eltérő pénznemben történő kifizetésre. A munkabér kifizetés külföldi pénznemben esetében mindig figyelembe kell venni a jogi következményeket, amelyeket a helyi fogyasztóvédelmi előírások és a szerződéses kötelezettség határoznak meg. Az ingatlanügyek külföldi pénznemben történő lebonyolítása, például egy ingatlan adásvétel euróban, lehetőséget biztosít a felek számára, hogy az árakat és a kifizetéseket külföldi pénznemben határozzák meg, amennyiben mindkét fél egyetért a feltételekkel.
A magánszemélyek közötti tranzakciók esetén a felek szabadon megegyezhetnek a vételár pénznemében, és bár a magyar törvények nem tartalmaznak szigorú fogyasztóvédelmi előírások alkalmazását, a pénznemek tekintetében is jogilag érvényes megállapodásokat köthetnek. A forinttól eltérő pénznemben történő kifizetés és a határon átnyúló szolgáltatásnyújtás során is fontos, hogy a felek tisztában legyenek a vonatkozó jogszabályokkal, mivel a különböző pénznemek használata és az ezekkel kapcsolatos szabályozás folyamatosan változhat.Top of Form
Bottom of Form
Fogyasztói szerződések és külföldi pénznem
A fogyasztói szerződéseknél a szabályozás némileg összetettebb. A fogyasztókkal szerződő cégekre vonatkozó fogyasztóvédelmi előírások szerint az árakat – határon átnyúló szolgáltatásnyújtás kivételével – forintban kell feltüntetni. Ez a szabály kifejezetten az ár feltüntetésére vonatkozik, de nem zárja ki, hogy a kifizetés más pénznemben történjen, amennyiben a fogyasztó és az eladó egyedileg megegyeznek a feltételekről.
Ingatlanügyek és külföldi pénznem
A fogyasztóvédelmi szabályok kiterjednek az ingatlanokra is, így ingatlanügyletek során is alkalmazandók. Mivel az ingatlanügyekben gyakran lehetőség van az egyedi megállapodásra, elvileg elképzelhető, hogy például egy ingatlan adásvétel során a vételár euróban történő kifizetése is megállapodás tárgya legyen.
További értékes információkra van szüksége?
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Ha segítségre van szüksége, lépjen velünk kapcsolatba. Forduljon hozzánk bizalommal kérdéseivel.
Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)
___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás
(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association)
H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4.
Tel.: +36 1 225 25 30
Mobil: + 36 70 344 0388
Fax: +36 1 700 27 57
g.katona@katonalaw.comwww.katonalaw.com