2023. január 1-jétől az Mt. (Munka Törvénykönyve) implementált két kulcsfontosságú EU-s irányelvet amely elsősorban a munka és magánélet egyensúlyának javítására, valamint az átláthatóbb és kiszámíthatóbb munkafeltételek megteremtésére összpontosítanak a joggal való visszaélés ellen.
A jogalkotó az EU által megfogalmazott célokat kiterjesztve egyúttal módosította a joggal való visszaélés bizonyítási szabályait is. E változások azokra az esetekre vonatkoznak, amikor a felek egy jogot formálisan gyakorolnak, de azt nem annak rendeltetésének megfelelően teszik.
A joggal való visszaélés esetkörei
Joggal való visszaélésről beszélünk, ha valamely fél jogosult egy intézkedés megtételére, de ezt a jogát nem annak céljával összhangban gyakorolja. Korábban a munkavállalók is hivatkozhattak joggal való visszaélésre, azonban az új szabályok szerint a bizonyítási terhet mostantól a munkáltató viseli.
Jogi visszaélés bizonyítása – Mi változott?
Mostantól a munkáltatónak kell igazolnia, hogy az egyébként jogszerű intézkedését nem egy, a munkavállaló által sérelmezett körülmény váltotta ki. Ez nagyobb terhet ró a munkáltatókra, és gyakran komoly dokumentációs nehézségeket jelenthet számukra.
Munkaviszony megszüntetése átszervezésre hivatkozva
Vegyünk egy példát: a munkáltató jogszerűen megszünteti egy munkavállaló munkaviszonyát átszervezésre hivatkozva, de a munkavállaló úgy érzi, hogy a valós indok a felettesével való konfliktusa volt. Az új szabályok értelmében most már nem a munkavállalónak kell bizonyítania, hogy a valódi indok a konfliktus volt, hanem a munkáltatónak kell igazolnia, hogy az átszervezés valóban indokolta a munkaviszony megszüntetését, és nem csupán kifogásként szolgált.
Próbaidős elbocsátás
A munkáltatónak a próbaidő alatt nem kell indokolnia, ha megszünteti a munkaviszonyt, de ha a munkavállaló úgy véli, hogy a döntés hátterében a gyerekvállalási szándéka áll, akkor a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a megszüntetés nem a munkavállaló családi terveire tekintettel történt. A munkáltató tehát, bár a próbaidő alatt mentesül az indoklási kötelezettség alól, mégis szükséges, hogy kellően dokumentálja döntését és annak valódi okát.
Prémium és juttatások egyes munkavállalói csoportok számára
Amennyiben a munkáltató prémium vagy speciális juttatásokat vezet be, amelyekre csak egyes munkavállalók jogosultak, és ezek feltételei egy munkavállaló számára nem teljesülnek, akkor a munkáltatónak indokolnia kell, hogy mi alapján történt a kiválasztás. A munkavállalónak joga van megtámadni a döntést, és a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy betartotta az egyenlő bánásmódot, a jóhiszeműséget és a tisztességet a döntéshozatal során.
Konklúzió
Az új szabályozás következtében a munkáltatóknak sokkal nagyobb felelősséget kell vállalniuk, és bizonyítaniuk kell, hogy intézkedéseik valóban jogszerűek és megfelelnek az előírásoknak. A változások azt eredményezik, hogy a munkáltatók számára többletadminisztrációt és fokozott figyelmet igényelnek az egyes intézkedések meghozatala, és minden esetben indokolt dokumentálniuk döntéseiket, különösen akkor, ha a munkavállalók joggal való visszaélésre hivatkoznak.
A változások tehát nemcsak a munkavállalókat védik jobban, hanem a munkáltatókat is arra ösztönzik, hogy minden intézkedést kellő körültekintéssel és megfelelő dokumentációval hozzanak meg.
További értékes információkra van szüksége?
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Ha segítségre van szüksége, lépjen velünk kapcsolatba. Forduljon hozzánk bizalommal kérdéseivel.
Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)
___________________________________
Katona és Társai Ügyvédi Társulás
(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association)
H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4.
Tel.: +36 1 225 25 30
Mobil: + 36 70 344 0388
Fax: +36 1 700 27 57