Jogi kiszervezés ajánlat

Rólunk – az ügyvédi iroda

A Katona & Partners Rechtsanwälte céget az alapító ügyvéd, Dr. Katona Géza a neves osztrák TaylorWessing e|n|w|c üzleti ügyvédi iroda magyarországi partnerirodájából 2005-ben alakult, és továbbra is teljes körű szolgáltatást nyújtó üzleti és adójogi irodaként működik Budapesten és Hamburgban.

Ügyfélkörünk – a magyar cégek mellett – elsősorban német és osztrák cégekből áll.

Ennek megfelelően nemcsak Magyarországon, hanem Németországban és Ausztriában is képviseljük az ügyfeleket hatóságok és bíróságok előtt, vagyis határon átnyúló jogi tevékenységet folytatunk.

Ügyvédi irodánk 2007 óta rendelkezik fiókkal Németországban, 2019 óta Hamburgban, ahol a vezető ügyvéd, dr. Katona Géza európai ügyvéd, a Hamburgi Ügyvédi Kamara bejegyzett tagja. Ezen kívül ügyvédi irodánk képviseltette magát egy jól ismert és elismert, vám- és import forgalmi adójogra, valamint fogyasztási adóra szakosodott ügyvédi irodában, a hamburgi Schrömbges + Partner Partnerschaftsgesellschaft Rechtsanwälte Steuerberater mbB-ben.

Ezen kívül cégünk jelentős tapasztalattal rendelkezik a biztosítási jog területén is, hiszen dr. Katona Géza biztosítási jogász is, évekig az egyik legnagyobb biztosító, az Euler Hermes jogi osztályának vezetőjeként dolgozott.

A magyar, osztrák és német tagállami jog mellett mindig az uniós joggal dolgozunk Elhivatott és tehetséges ügyvédekből álló csapatunk folyékonyan beszél magyarul, németül és angolul, magabiztosan tárgyal, valamint gyorsan és hatékonyan készít többnyelvű szerződéseket és dokumentumokat.

Szolgáltatások köre

Jogi munkánkból több terület is hasznosítható az LPO területén, melyeket az alábbiakban szeretnénk Önöknek bemutatni.

A) Vám- és import áfajog

Ügyvédi irodánk – azon kevés vám- és külkereskedelmi jogra specializálódott ügyvédi irodák egyikeként, amelyek határokon átnyúlóan tevékenykednek Magyarországon, Németországban és Ausztriában – minden vám-, import- és jövedéki jogi, valamint külkereskedelmi jogi ügyben ügyfeleink rendelkezésére áll.

A fenti jogterületek rendkívül speciális ismereteket igényelnek, amelyek csak elegendő és kiterjedt gyakorlattal sajátíthatók el.

Szakértelmünk minden, a vállalatok számára fontos kérdésre kiterjed és fő fókuszterületeink az alábbi témák, mint pl

 Vámkezelés

 VC 42 adózása; közösségen belüli utószállítások (bizonyítási kötelezettség, jogos elvárások védelme)

 transzferár szabályozás

 áfajog; nemzetközi/határokon átnyúló forgalmi adójog

 Import ÁFA tanácsadás

 Adótervezés (struktúrák, beleértve a társasági jogot is)

 Jövedéki adók

 transzferár-rendszerek

 tranzakciós adójog (M&A, magántőke, ingatlanügyletek)

 Beruházási adó törvény

 adójogi eljárás

Adó- és vámgyakorlatunkból

Adó- és vámjogi profilunk rendkívül sokrétű, és az alábbi témákat is magában foglalja.

1. Vámok és ÁFA

Az EU-ban a vámok fő célja, hogy megvédjék az uniós árukat gyártókat a külföldi versenytől az importált árukra kivetett adóval – védővámokkal -, ezért csak egyszer vetik ki, a bevétel növelése érdekében – a pénzügyi vámok – nem állnak a középpontban.

Az európai vámtarifa másik fontos szempontja, hogy az EU preferenciális megállapodásokat köthet harmadik országokkal a kölcsönös vámcsökkentés és a gazdasági integráció érdekében (szabadkereskedelmi és vámuniós megállapodások). Emellett az EU autonóm vámfelfüggesztéseket és vámkontingenseket biztosít az uniós termelők számára szükséges árukra (amelyek nem állnak rendelkezésre az EU-ban, vagy nem állnak rendelkezésre elegendő mennyiségben), valamint autonóm vámkedvezményeket ad a fejlődő országoknak (segély helyett kereskedelem).

A vámjog másik további célja a nemzetközi ellátási lánc biztonságának védelme. Ennek érdekében létrehozták az „Engedélyezett Gazdálkodó (AEO)” intézményét, valamint a kockázatelemzést és a kockázatkezelést bevezették a vámjogba.

Az áfa és a külön jövedéki adó célja ezzel szemben a közszféra bevételének növelése; Emellett az áfa a szolgáltatásokra is kiterjed.

Széleskörű ismeretekkel és szakértelemmel rendelkezünk a vám és az áfa világában, az egyes ügyek és ügyfelek igényeitől függően.

2. A nem uniós áruk vámfelügyelet alóli kivételének vám- és adókövetkezményei

A vámjogban a behozatal nem kapcsolódik a vámtartozások keletkezéséhez, hanem a nem uniós áruk vámfelügyelet alatt állnak, amikor áthozzák azokat. Csak a Vámkódex 202. cikkében szereplő, az Unió vámterületére történő jogellenes behozatal vámjogi fogalma kapcsolja a behozatalt az állam vámigényéhez, amely a gazdasági vámkoncepciónak megfelelően az áruk azonnali vagy küszöbön álló gazdasági körforgásba való belépéséhez kapcsolódik. A Vámkódex 203. cikke szabályozza a nem uniós áruk vámfelügyelet alóli kivételét. A Németországban és Ausztriában uralkodó vélemény szerint az áfa mindig a vámtartozást követi, még szabálytalan vámtartozás esetén is; Eszerint az áfa egyfajta vám. A német áfa-irodalomban elterjedt nézet szerint az import a vám által engedélyezett és jogellenes adózási célú fogyasztás, abban az értelemben, hogy a cikk ténylegesen bekerült a gazdasági körforgásba az országban való felhasználás céljából.

Ennek megfelelően a szabadkereskedelmi követelményt szabálytalanságok esetén is alkalmazni kell. A vámtartozásjogot nemcsak a gazdasági vámok gondolata jellemzi, hanem a szankcionálási kötelezettség is: a vámfelügyeleti szabályok megsértését a vámtartozásjog eszközeivel kell büntetni;

A vámtartozás keletkezésének körülményei fontos szerepet játszanak az importügyletekben, gyakran vitához vezetnek az illetékes hatóságokkal, és jogi támogatást igényelnek az ügyben.

3. EU-elvek – a jogos elvárások védelme

A 2006/112/EK ÁFA-irányelvben és a 2008/118/EK ÁFA-irányelvben a bizalomvédelem kodifikációi nincsenek, a vámjogban viszont igen. kötelező érvényű tájékoztatás a vámhatóságtól a Vámkódex 12. cikke alapján, valamint a vámok (újbóli) beszedése során a Vámkódex 220. cikke (2) bekezdésének b) pontja és 239. cikke értelmében. Mindazonáltal az EB következetes ítélkezési gyakorlata szerint a bizalomvédelem elve az uniós jog egyik alapelve (EB 2005. április 26-i C 376/02). Ennek eredményeként az EB ítélkezési gyakorlata szerint az áfajogban is szerepel a bizalomvédelem, és a bizalomvédelem elve az elsődleges uniós jog részét képezi.

A bizalomvédelem áfajog kodifikációja ezért a német és az osztrák jogban is megtalálható.

 A bizalomvédelem és egyéb uniós alapelvek érvényesítése jogi feladat, amely része az ügyfelek hatékony érdekképviseletének.

4. Láncügyletek – ÁFA mentesség láncügyleteknél VC 4200

A német áfatörvény 3. szakasza 6. bekezdésének 5. mondata szerinti láncügyletről akkor beszélünk, ha több vállalkozó köt értékesítési ügyletet ugyanarra a cikkre, és ezt a tételt közvetlenül az első vállalkozótól az utolsó vásárlóhoz szállítják. A lánctranzakció alapjául szolgáló szállítási folyamat több szakaszból áll: először a közösségi vámhivatalba történő behozatalból, majd a VC 4200 alatti szállításból. Ez utóbbi viszont két szakaszból áll: a szabad forgalomba bocsátásból és az ezt követő Közösségen belüli szállításból a tagállamban található rendeltetési helyre.

A lánctranzakciók lebonyolítása gyakran jogi támogatást vagy problémamegoldást igényel, és természetesen ügyfeleink rendelkezésére állunk.

5. A származási szabályok – preferenciális és nem preferenciális származás

Az Uniós Vámkódex 60. cikke szerint a teljes egészében egyetlen országban vagy területen előállított vagy előállított árukat az adott országból vagy területről származónak kell tekinteni. Ha az árut egynél több vállalat gyártja különböző országokban, e cikk (2) bekezdését kell alkalmazni, amely szerint az árut abból az országból származónak kell tekinteni, ahol az utolsó lényeges, gazdaságilag indokolt feldolgozáson vagy megmunkáláson ment keresztül.

Az, hogy egy termék feldolgozása, megmunkálása elengedhetetlennek és gazdaságilag indokoltnak tekinthető-e, az egyedi eset körülményeitől függ, amellyel a vonatkozó előírások figyelembevételével foglalkozunk is.

6. Tarifa besorolás – különböző alkatrészekből, anyagokból álló áruk osztályozása

Elméletileg egyszerű a vámfizetés legálisan: csak meg kell tudni például az áruk számát és a vámtételt, ingyenesen a német vámhonlapon vagy az EU vámtarifán (TARIC) keresztül. De mit kell tenni, ha az áruk különböző elemekből állnak, mint az egyik esetünkben, amikor az áru félig játék, félig élelmiszer (csokoládé) volt. Az áruk tarifális besorolásának döntő kritériuma általában az objektív jellemzőikben és tulajdonságaikban keresendő. Ezenkívül a magyarázó megjegyzések fontos, bár nem kötelező erejű segítséget jelentenek az egyes vámtarifaszámok értelmezésében. A keverékek esetében a különböző anyagokból vagy összetevőkből álló árukat, valamint a kiskereskedelmi forgalomra szánt készleteket aszerint kell besorolni, hogy az anyag vagy összetevő azonosítható legyen, amely az alapvető jellegüket adja.

Az áruk helyes díjszabása önmagában is jogi művészet, amelyet ügyvédi irodánk elsajátított.

B) Szellemi tulajdon (IP)

Ügyvédi irodánk a szellemi tulajdonjogra is specializálódott, különösen a védjegyjogra – a védjegyjog gyakran nagy tapintatot és különös érzékenységet igényel a szellemi tulajdon területén.

Munkánkat az uniós jog határozza meg, az esetek megoldása során kizárólag nemzetközileg elismert – német – forrásokat, kommentárokat használunk.

Jól felkészültünk arra, hogy egy céget végigkísérjünk minden szakaszon, mint pl

 Védjegykeresés nemzeti, uniós és nemzetközi adatbázisokban, utólagos lajstromozási következtetéssel

 Védjegyregisztráció nemzeti, uniós és nemzetközi szinten

 Nyilatkozatok a védjegybejelentésekkel szemben

 márkamegújítások

 Eljárás védjegybitorlás vagy védjeggyel való visszaélés esetén (figyelmeztetések, bírósági beadványok, megállapodások)

 Licencszerződések készítése

C) Versenyjog

A verseny mindig európai – a trösztellenes magatartást mindig az európai jogszabályok alapján értékelték, és a többi piaci szereplő eseteiből levonják a tanulságokat annak érdekében, hogy saját ügyfeleinket rengeteg gyakorlati kutatással felkészítsék a vészhelyzetekre.

A nagy összegű stratégiai döntések buktatóit eleve ki kell küszöbölni a zavartalan üzletmenet érdekében.

A cégek jogi és gazdasági gondolkodású partnere vagyunk, aki könnyen érthető elemzésekkel alapot ad az optimális döntéshozatalhoz.

Hogyan dolgozunk

Különféle „termékeket” kínálunk, mint például kutatások, jogi vélemények, szerződések kidolgozása és felülvizsgálata, valamint írásos beadványok.

Munkánkat módszeresen közelítjük meg, az ügy jogi és gazdasági szempontjait egyaránt átfogóan mérlegeljük, ügyfeleinkre szabott tanács- és intézkedési koncepciókat, gyakorlati megoldásokat dolgozunk ki és kínálunk.

LPO – Együttműködés

A jogi eljárások kiszervezése egyre növekszik Európában, és a piacok még mindig rugalmasak. Szeretnénk az első ügyvédi irodák között lenni, akik a szolgáltatások szabad mozgásának keretein belül egy LPO cég részeként élnek vele.

Partner ügyvédi irodaként már széleskörű tapasztalatra tettünk szert a back office munkában – nem csak rutinfeladatokkal, hanem minősített megrendelésekkel is –, és ebből a pozícióból is éget a jogi ambíciónk, hogy mindent megteszünk az ügyfélért.

Csapatstruktúránk, szak- és nyelvtudásunk, valamint költségszerkezetünk miatt ideálisak vagyunk arra, hogy sikeresen LPO együttműködő partnerként működjünk.

Bármikor készséggel állunk rendelkezésére, hogy megismerjük, akár telefonon, akár személyesen.

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!