A kínai piac hatalmas lehetőségeket kínál, még a közép- és kelet-európai vállalkozások számára is. A piacra való belépés azonban alapos ismeretet igényel a kínai szellemi tulajdon védelmi rendszeréről. A szellemi tulajdon védelme Kínában mindig is központi kérdés volt a nemzetközi vállalatok számára, mivel a jogi környezet összetettsége kihívások elé állíthatja őket. Ennek ellenére a kínai piac hatalmas potenciálja messze felülmúlja a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos kihívásokat, feltéve, hogy a vállalkozások megfelelően felkészültek és proaktívan kezelik ezeket a kérdéseket.
A kínai szellemi tulajdon védelmi rendszerének megértése
A kínai szellemi tulajdon védelmi rendszere az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, és egyre inkább közelít a nemzetközi normákhoz. A kínai Nemzeti Szellemitulajdon-védelmi Hivatal (CNIPA) 2024-es adatai szerint 130 000 magas szintű kínai találmányi szabadalom kapott védelmet külföldön is. Ez jól mutatja Kína elkötelezettségét, hogy javítsa szellemi tulajdon védelmi rendszert és biztosítja, hogy az megfeleljen a globális elvárásoknak. Az IP-szolgáltatási iparág az országban jelentősen megnövekedett, 285 milliárd jüan éves bevétellel, és több mint 89 000 szakosodott szolgáltatóval.
A kínai rendszer három fő védelmi formát kínál: találmányi szabadalmak, védjegyek és szerzői jogok. A találmányi szabadalmak 20 éves védelmet biztosítanak, 2-5 éves ügyintézési idővel. A védjegyek 10 évig érvényesek, és megújíthatók, 9-12 hónapos feldolgozási idővel. A szerzői jogok a szerző életét követően 50 évig védelmet élveznek, és a regisztrációs idő körülbelül 30 nap. A rendszer egyik legfontosabb sajátossága az „elsőként benyújtó” elv, amely ellentétben áll az európai jogrendszerekben gyakori „elsőként használó” elvvel. Ez azt jelenti, hogy Kínában annak van elsőbbsége, aki először nyújtja be a kérelmet egy szabadalomra vagy védjegyre, függetlenül attól, hogy ki használta először vagy ki találta fel a technológiát.
Kihívások és stratégiai megoldások a szellemi tulajdon védelmére
A közép- és kelet-európai vállalatok számára gyakori probléma, hogy termékeiket vagy szolgáltatásaikat hónapokig vagy akár évekig értékesítik a kínai piacon anélkül, hogy megfelelően regisztrálnák a védjegyüket, szabadalmukat vagy szerzői jogaikat. Ez gyakran jogi vitákhoz vezet, amelyeket a proaktív regisztrációval el lehetett volna kerülni. Kínában a regisztráció nemcsak jogi védelmet, hanem stratégiai lépést is jelent, amely biztosítja a versenyelőnyt. A korai cselekvés kulcsfontosságú ahhoz, hogy elkerüljük a szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos jövőbeli konfliktusokat.
A kínai piacra való belépéskor a helyi partnerségek értékes piaci hozzáférést, helyi ismereteket és széleskörű kapcsolatrendszert biztosíthatnak. Ugyanakkor ezek a partnerségek szellemi tulajdonjogi kockázatokat is rejthetnek. Ennek minimalizálása érdekében fontos, hogy alapos átvilágítást végezzünk a potenciális partnerek üzleti hírneve, pénzügyi stabilitása és szellemi tulajdonjogi előzményei tekintetében. Ajánlott a partnerekkel kapcsolatos korábbi jogsértéseket vagy hatósági intézkedéseket is ellenőrizni.
Licencszerződések és védelmi mechanizmusok
A technológia vagy termék licencelésekor a vállalatoknak világos és erős megállapodásokat kell kötniük, amelyek védik szellemi tulajdonukat. A licencszerződéseknek egyértelműen kell meghatározniuk a szellemi tulajdonjogok tulajdonosát, valamint a licencelt jogok részletes körét. Továbbá fontos, hogy ne legyenek hallgatólagos jogok, amelyek lehetővé tennék a licencvevő számára, hogy a meghatározott jogokon túl más jogokat követeljen. Ezen kívül a szerződéseknek ki kell térniük a származékos művek és fejlesztések tulajdonjogának kezelésére, és ideális esetben biztosítani kell, hogy ezek visszakerüljenek a licencadóhoz.
A titoktartási záradékok kulcsfontosságúak a licencszerződésekben. Ezeknek egyértelműen meg kell határozniuk, hogy mely információk tekinthetők bizalmasnak, és hogyan kell biztosítani azok védelmét. A titoktartási kötelezettségeknek a megállapodás megszűnése után is érvényben kell maradniuk. A félreértések elkerülése érdekében erősen ajánlott, hogy a megállapodás kínai nyelvű változata is készüljön, amely megkönnyíti a végrehajtást jogsértés esetén.
Gyakorlati lépések a szellemi tulajdon védelmére Kínában
A közép- és kelet-európai vállalkozások a következő proaktív lépésekkel jelentősen javíthatják szellemi tulajdonuk védelmét a kínai piacon:
1. Korai regisztráció és felkészülés: Mielőtt egy vállalat belépne a kínai piacra vagy kínai beszállítótól szerezne be termékeket, azonnal el kell kezdeni a szellemi tulajdon regisztrálásának előkészítését. A védjegy regisztrációja Kínában több mint egy évet is igénybe vehet, ezért elengedhetetlen a korai felkészülés. A termékeket és szolgáltatásokat pontosan kell kategorizálni, hogy elkerüljük a jogellenes használatot vagy félreértéseket.
2. Szakértői tanácsadás igénybevétele: Mivel a kínai szellemi tulajdonjogi szabályozás rendkívül összetett, és jelentős regionális eltérések tapasztalhatók, tapasztalt kínai IP-tanácsadók vagy ügyvédek bevonása segíthet a vállalatoknak eligazodni a rendszerben és megfelelő védelmi stratégiát kidolgozni.
3. Szerződéses védelem és nyomon követés: A beszállítói szerződésekben különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a beszállítók pontos utasításokat kapjanak a szellemi tulajdon jogosulatlan használatának elkerülésére. Emellett a beszállítók biztonsági intézkedéseit és termelési folyamatait rendszeresen ellenőrizni kell.
4. Folyamatos ellenőrzés és proaktív végrehajtás: A piac folyamatos figyelése segíthet a jogsértések időben történő észlelésében. A szellemi tulajdonjogi jogsértések kockázata ellenére is fontos, hogy gyorsan cselekedjünk a jogok érvényesítése érdekében.
Összegzés: A sikeres működés kulcsa a kínai piacon
A közép- és kelet-európai vállalkozások számára a szellemi tulajdon védelme Kínában nem lehetetlen feladat. A megfelelő felkészülés, stratégiai tervezés és alapos jogi ismeretek kulcsfontosságúak a sikerhez. A korai regisztráció, a helyi szakértelem bevonása és a szoros szerződéses megállapodások mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a vállalkozások sikeresen védjék szellemi tulajdonukat Kínában. A kínai kormány az elmúlt évtizedben jelentős lépéseket tett a szellemi tulajdonjogok védelme érdekében, így a külföldi vállalatok számára kedvezőbb környezetet teremtett. Az éberség és a folyamatos nyomon követés azonban továbbra is elengedhetetlen.
Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)
___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás
(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association)
H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4.
Tel.: +36 1 225 25 30
Mobil: + 36 70 344 0388
Fax: +36 1 700 27 57