Aláírás előtt: Ne hagyd elolvasatlanul! – Két precedensértékű friss bírósági döntés tanulságai

Miért fontos az alapos szerződésellenőrzés?A legtöbbünkben már tudatosult, hogy aláírás előtt mindig el kell olvasnunk a dokumentumokat – de vajon tényleg így teszünk minden esetben? Bár az internetes vásárláskor gyakran átsiklunk az általános szerződési feltételeken, a munkaviszonyra vonatkozó papírokat, különösen munkáltatói pozícióban, mindig gondosan átnézzük. Az alábbiakban két olyan friss bírósági döntést mutatunk be, melyek jól szemléltetik, hogy a megfelelő körültekintés elmulasztása milyen súlyos következményekkel járhat.

Az első eset: a figyelmetlenség drága lehet

Az első esetben a munkáltató közös megegyezéssel kívánt megszüntetni egy munkaviszonyt, és ajánlatot tett a munkavállalónak, miszerint 5500 eurót fizet, ha a munkaviszonyt közösen lezárják. A munkavállaló keveselte az összeget, és kérte, hogy a munkáltató küldje el neki írásban a megállapodás tervezetét. A munkáltató eleget tett kérésének, és másnap kétnyelvű tervezetet küldött. Azonban a munkavállaló az ajánlott összeget 5500 euróról 25 500 euróra módosította, és ezt kiemelve, félkövér betűvel jelezte. Az aláírt dokumentumot visszaküldte a munkáltatónak.

A munkáltató, elmulasztotta a szerződésellenőrzés elvégzését, aláírta azt, és az új összeggel megegyező megállapodást érvényesnek tekintette. Később a munkáltató próbálta érvényteleníteni a megállapodást megtévesztésre hivatkozva, ám a bíróság elutasította keresetét, és hangsúlyozta, hogy a munkáltatónak tisztában kellett volna lennie a módosítással, mivel az aláírás előtt meg kellett volna olvasnia a dokumentumot.

A második eset: adminisztrációs hiba vagy ajándék?

A második esetben egy adminisztrációs hiba miatt a munkáltató közel 1,3 millió forintot „ajándékozott” egy volt munkavállalónak a szerződésellenőrzés elmaradása miatt. A személyzeti vezető hasonló munkaviszony megszüntetési megállapodást használt mintaként, azonban az abban szereplő összeg tévesen maradt benne a dokumentumban, és a munkavállaló aláírta azt. Amikor a munkavállaló később követelte a tévesen feltüntetett összeget, a munkáltató hivatkozott az adminisztrációs hibára és megpróbálta nem kifizetni az összeget.

Az ügy végül bíróság elé került, és a Kúria kötelezte a munkáltatót az összeg kifizetésére. A másodfokú bíróság is hangsúlyozta, hogy nem hivatkozhat megtévesztésre az a fél, aki aláírás előtt elmulasztja a szerződésellenőrzés elvégzését.

Következtetések

A bírósági döntés meghozatala előtt rendkívül fontos, hogy minden munkáltató és munkavállaló tisztában legyen a szerződéses kötelezettségek teljesítésével, a szerződésellenőrzés fontosságával. A munkaviszony megszüntetése során a szerződés érvényességének ellenőrzése elengedhetetlen. A munkáltatóknak és a munkavállalóknak egyaránt figyelniük kell a tájékoztatási kötelezettség betartására, és elkerülni a megtévesztés lehetőségét, amely jogi vitákhoz vezethet.

További értékes információkra van szüksége?

Iratkozzon fel hírlevelünkre Ha segítségre van szüksége, lépjen velünk kapcsolatba. Forduljon hozzánk bizalommal kérdéseivel.

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!