Több Munkaviszony Egy Időben – Munkajogi Szabályok és Munkáltatói Jogok

Több Munkaviszony Egy Időben: Lehet-e Több Munkahelyen Dolgozni?

A magyar munkajog lehetővé teszi, hogy egy munkavállaló egyszerre több munkaviszonyban is dolgozzon. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló szabadon vállalhat párhuzamos munkaviszonyt, amennyiben ezzel nem sérti jelenlegi munkáltatójának jogos gazdasági érdekeit. A „párhuzamos munkaviszony” tehát nem tiltott, de szabályozott.

Mikor Korlátozhatja a Munkáltató a Többes Munkaviszonyt?

A munkáltató csak abban az esetben korlátozhatja a többes munkaviszonyt, ha annak fennállása sérti a cég érdekeit – például konkurens cégnél történő munkavégzés esetén. Vezető állású munkavállalók esetén a Munka Törvénykönyve kifejezetten tiltja bármilyen további munkavégzésre irányuló jogviszony létesítését, kivéve, ha erről külön megállapodás születik.

A Munkáltató Elvárásai Több Jogviszony Esetén

A munkáltató joggal várja el, hogy a munkavállaló a munkaidő alatt munkavégzésre alkalmas állapotban jelenjen meg, és teljesítse a munkaviszonyból eredő kötelezettségeit. Ez a szabály minden párhuzamos munkaviszony esetén fennáll, tehát a munkavállaló kizárólag annyi jogviszonyt tarthat fenn, amely mellett még képes maradéktalanul megfelelni a kötelezettségeinek.

Jogszabályi Korlátok: Munkaidő, Szabadság, Táppénz

Fontos, hogy minden munkaviszony önálló jogviszonynak minősül. Ennek megfelelően a napi és heti munkaidő, szabadság, pihenőidő és táppénz tekintetében minden munkáltató külön-külön köteles betartani a Munka Törvénykönyve rendelkezéseit.

A Második Munkahely Hatása a Munkabérre

A munkabért minden munkaviszonyban külön kell meghatározni, és egyik sem lehet alacsonyabb a minimálbérnél, illetve garantált bérminimumnál. Akkor sem, ha a munkavállaló másik állásából kiegészítő jövedelmet szerez.

Párhuzamos Feladatellátás és Kockázatok

A munkáltatónak figyelemmel kell lennie arra, hogy a munkavállaló ne lásson el egyszerre több jogviszonyból eredő feladatokat ugyanabban az időintervallumban. Ha ez mégis indokolt, célszerű több munkáltató által létesített közös munkaviszonyt kialakítani.

Tájékoztatási Kötelezettség Másik Munkaviszonyról

A Munka Törvénykönyve általános együttműködési kötelezettséget ír elő a felek között, amely alapján a munkavállaló köteles tájékoztatni munkáltatóját a párhuzamos munkaviszony létesítéséről. Ez szükséges ahhoz is, hogy a munkáltató meg tudja ítélni az egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet biztosításához szükséges feltételeket.

Ügyvédi Szolgáltatásunk

A Katona és Társai Ügyvédi Társulás munkajogi szakértőként vállalja cégek számára belső szabályzatok, foglalkoztatási szerződésminták és munkavállalói tájékoztatók elkészítését, beleértve a többes munkaviszony kezelését is. Segítünk a munkáltatói érdekek és a jogszabályi megfelelés egyensúlyának kialakításában.

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!