Változik az ügyvezetők felelőssége: új szabályok a fizetésképtelenség esetén

Ügyvezetők felelőssége – új időszámítás kezdődött

A 2023-as jogszabály-módosítások jelentősen átalakították az ügyvezetők felelősségére vonatkozó szabályokat a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetek esetén. A változások célja, hogy hatékonyabban lehessen fellépni azokkal a cégvezetőkkel szemben, akik elmulasztják a hitelezői érdekek figyelembevételét. A Csődtörvény szigorításai alapján ma már nem csupán erkölcsi, hanem anyagi felelősséget is viselhet az ügyvezető, akár a saját vagyonával is.

Mit jelent a hitelezői érdekek védelme?

A Csődtörvény (1991. évi XLIX. törvény) módosításai alapján az ügyvezetőnek nemcsak a társaság érdekeit, hanem a hitelezők érdekeit is figyelembe kell vennie, ha a vállalkozás fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe kerül. A bíróság vizsgálja, hogy a vezető milyen intézkedéseket tett ennek elkerülésére, és ha megállapítja a mulasztást, az ügyvezető személyes felelősséggel tartozhat.

Jelentősen meghosszabbították a felelősségérvényesítés határidejét

A legfontosabb változás a felelősségérvényesítés határidejét érinti. Korábban mindössze 90 nap állt rendelkezésre a keresetindításra, miután a bíróság megállapította a felelősséget. A 2023-as módosítás nyomán ez az idő akár 5 évre is meghosszabbodott. Ez jelentősen növeli a hitelezők esélyét a követelések érvényesítésére az ügyvezető magánvagyonából.

Ki indíthat pert az ügyvezető ellen?

A felszámoló mellett bármely hitelező is pert indíthat az ügyvezető ellen, amennyiben bizonyítható, hogy az nem a hitelezők érdekeit szem előtt tartva járt el. A kereset célja, hogy az ügyvezető saját vagyonából térítse meg a társasággal szembeni tartozásokat.

Ügyvezetői felelősség a gyakorlatban

A gyakorlatban az ügyvezetőknek célszerű már a fizetési nehézségek első jeleinél jogi tanácsot kérni, és megfelelő dokumentációval alátámasztani, hogy a lehetőségekhez képest a hitelezők érdekeit is figyelembe vették. Ellenkező esetben akár jelentős személyes kockázattal is szembe kell nézniük.

Összegzés: a jogszabályváltozás üzenete

A módosított ügyvezetői felelősségi szabályok egyértelmű üzenetet közvetítenek: a gazdasági nehézségek idején a vezetőknek kötelességük felelősen, átláthatóan és a hitelezők érdekeit szem előtt tartva eljárniuk. A hosszabbított határidő nemcsak szigorítást, hanem lehetőséget is jelent: több idő áll rendelkezésre a jogsértések feltárására és szankcionálására.

Jogi tanácsadás és szabályzatkészítés ügyvezetők részére

A megváltozott ügyvezetői felelősségi szabályok ismerete és a jogszerű működés biztosítása minden cégvezető számára kulcsfontosságú. Ügyvédi irodánk – Katona és Társai Ügyvédi Társulás – teljes körű jogi támogatást nyújt a következő területeken:

  • Jogi kockázatelemzés ügyvezetők és vezető tisztségviselők részére
  • Belső szabályzatok elkészítése és felülvizsgálata a fizetésképtelenségi kockázatok kezelésére
  • Képviselet felszámolási vagy felelősségmegállapítási eljárásokban
  • Tanácsadás a hitelezői érdekek figyelembevételével történő vezetői döntésekhez

Vegye fel velünk a kapcsolatot bizalommal, amennyiben cégvezetőként szeretne felkészülni a lehetséges felelősségi helyzetekre vagy eljárásokra!


Elérhetőségeink:

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!