Vámok és Import ÁFA az EU-ban

Vámok és Import ÁFA

 1. Általános Bevezetés

Az Európai Unióban a vámok és az ÁFA az egyik legfontosabb eszközök a gazdasági integráció fenntartásában és az uniós piac védelmében. A vámok alapvető célja az EU piacán kívüli versenytársak árui ellen védelmet nyújtani, míg az ÁFA, mint forgalmi adó, minden termékre és szolgáltatásra vonatkozik, kivéve a jövedéki adók alá eső termékeket.

A vámok kivetésének célja nem csupán a bevételszerzés, hanem a gazdasági biztonság megteremtése is. Az Európai Unió vámpolitikai eszközei közé tartozik a preferenciális kereskedelmi megállapodások kötése, valamint a vámkedvezmények biztosítása a fejlődő országok számára. Emellett, a vámtarifák másik fontos szerepe a nemzetközi ellátási lánc biztonságának védelme, amelyhez az „engedélyezett gazdálkodó (AEO)” intézménye is hozzájárul.

 2. Vám és ÁFA Felmerülése

Az EU-ban a behozatal nem automatikusan vámtartozással jár. A vámfelügyelet alá eső áruk akkor kerülnek az Unió vámterületére, amikor azok nem uniós országból érkeznek. A vámkódex értelmében csak akkor merül fel vámtartozás, ha az áru jogellenesen lép be az unió területére. A vámfelügyelet célja az áruk gazdasági körforgásba való belépésének biztosítása, ami elengedhetetlen a vámköteles termékek esetében.

Az ÁFA az áruk és szolgáltatások behozatalát követően alkalmazandó, és a rendszer a közös áfateher elvén alapul. Az ÁFA szempontjából az importált áruk esetében az adózás a gazdasági körforgásba való belépéskor történik, és nem függ a vámkezelt termékek felügyeletétől.

 3. Az Import ÁFA Levonása

Az import ÁFA levonásának lehetősége az Unió tagállamaiban különböző szabályok szerint történik, és a Veleclair-ügyben hozott ítélet alapján nem szükséges, hogy az importált ÁFA előzetesen kifizetésre kerüljön ahhoz, hogy a levonási jog érvényesíthető legyen. Az Európai Bíróság kimondta, hogy a tagállamok nem kötelezhetik az adóalanyokat arra, hogy az importált ÁFA-t megfizessék, mielőtt levonás útján visszaigényelhetik azt.

Ez a gyakorlat, amely az ÁFA semlegességét biztosítja, arra irányul, hogy az adóalanyok ne szenvedjenek el terheket, amennyiben az importált ÁFA levonható. A német és osztrák jogalkotók ennek megfelelően módosították saját jogszabályaikat, hogy összhangban legyenek az Európai Bíróság döntéseivel.

 4. Import ÁFA Levonása az Értékesítési Jogtól Függően

A legújabb gyakorlat szerint a kereskedők csak akkor vonhatják le az import ÁFÁ-t, ha a harmadik országból származó terméket az EU területén saját ügyleteik lebonyolítására kívánják felhasználni. Az EU jognak megfelelően, az ÁFA levonása nem függ a szolgáltatás tárgyától vagy a rendelkezési jogtól, hanem attól, hogy a terméket gazdasági tevékenység céljából használják fel.

A Hamburgi Finanzgericht 2012-es ítélete szerint az adóalany akkor érvényesítheti levonási jogát, ha a behozott termékek a gazdasági tevékenység részeként kerülnek felhasználásra.

 5. Összegzés

A vámok és az ÁFA fontos szerepet játszanak az EU gazdaságában. A vámok biztosítják az uniós piac védelmét a külföldi versenytől, míg az ÁFA a tagállamok bevételszerzési mechanizmusának alapját képezi. Az importált áruk után járó ÁFA levonásának szabályai biztosítják a gazdasági tevékenységek semlegességét, és védik az adóalanyokat az adóterhektől. Az uniós jogszabályok és bírósági döntések folyamatosan alakítják a vámok és ÁFA alkalmazásának rendszerét.

Dr. Katona Géza, LL.M. ügyvéd (Rechtsanwalt / attorney at law)

___________________________________

Katona és Társai Ügyvédi Társulás 

(Katona & Partner Rechtsanwaltssozietät / Attorneys’ Association) 

H-106 Budapest, Tündérfürt utca 4. 

Tel.: +36 1 225 25 30

Mobil: + 36 70 344 0388

Fax: +36 1 700 27 57

g.katona@katonalaw.com

www.katonalaw.com

Segítünk kérdései megválaszolásában!

Ha kérdése merült fel a cikkben olvasottakkal kapcsolatban, ügyvédi irodánk szakértői örömmel segítenek Önnek.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!