Az online kereskedelem sikeréhez elengedhetetlen a jogi biztonság, amelyet szakértői csapatunk átfogó támogatásával biztosítunk az adatvédelem, a fogyasztóvédelem és a szerződéses jog területén.
A digitális kereskedelem / e-commerce mindennapi fontossága és a kereskedelemben elfoglalt szerepe a 2010-es évektől folyamatosan növekedik hazánkban, ugyanakkor kiszélesedett nem csak az áruforgalom és az abban résztvevő piaci kereskedők köre, hanem a szabályozás keretei is.
Nem elég így csak a számítástechnikai és logisztikai feltételeket megteremteni a digitális kereskedelmi / e-commerce tevékenységhez, hanem a jogi lebonyolítással is tisztában kell lenni, különben hamar elérheti az adóhatóság, a gazdasági versenyhivatal, a fogyasztóvédelem, de akár az adatvédelmi hatóság is a piaci szereplőt.
Bár az internetes kereskedelem a magyar jogi szabályozás szerint a kereskedelmi tevékenységekkel azonos megítélés alá esik, azonban számos kiegészítő, illetve speciális előírás is vonatkozik rá külön jogszabályon keresztül.
A digitális kereskedelmi tevékenység / e-commerce hazai megkezdéséhez szükséges a gazdasági forma kialakítása, illetve társaság megalapítása, a megfelelő tevékenységek kiválasztása és adóhatósági bejelentése.
Egy előzetes, a digitális kereskedelmi / e-commerce tevékenységre szabott jogi tanácsadás mindenképpen tanácsos, sőt, adott esetben a többnyire már nemzetközire szabott kereskedelmi szerkezeti kialakítás akár összetett adó- és vámszempontú értékelés elvégzését is megalapozza (pl. adóbevallási, illetve adófizetési kötelezettségek keletkezése a különböző paritások alkalmazása mellett, szállítási láncügyletek lebonyolítása stb.).
Alapvetően fontos a termékek forgalmazási feltételeinek (termékek címkézése, kezelési, használati útmutatók stb.) hatályos jogszabályok előírásai szerinti meglétének biztosítása, valamint a megfelelő ÁSZF kialakítása a digitális kereskedelem / e-commerce keretében forgalmazni kívánt termékpaletta figyelembevételével is, illetve a lehetséges, átfogó szavatossági igények áttekintése (termékfelelősségi rendszerek) és így a felmerülő jogi és anyagi felelősség minimalizálása.
A GDPR – európai adatvédelmi rendelet – bevezetésével ugyancsak további követelmények merülnek fel a webshop üzemeltetőjével szemben, hiszen mind adatvédelmi szabályzattal, mind pedig annak betartása érdekében a megfelelő eljárásokkal rendelkeznie kell.
Összességében elmondhatjuk, hogy az elektronikus kereskedelem lebonyolítása olyan jogilag is összetett tevekénység, amely ügyvéd bevonását indokolja, és amely területen ügyvédi irodánk átfogó tanácsadási tevékenységet végez.
Katona és Társai Ügyvédi Társulás
H-1106 Budapest, Tündérfürt u. 4.
Tel: +36 1 225 25 30 Fax: +36 1 225 2539
central@katonalaw.com
© KATONA & PARTNERS – Katona és Társai Ügyvédi Társulás – Minden jog fenntartva!
A honlapon található képi és szöveges tartalmak bármilyen célú felhasználása engedélyhez kötött!
A legjobb élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint a sütik, hogy tároljuk és/vagy hozzáférjünk az eszközinformációkhoz. Ezekhez a technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra az adatok, például a böngészési szokások vagy az egyedi azonosítók feldolgozását ezen a webhelyen. A hozzájárulás megtagadása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és szolgáltatásokat.