Ez a cikk a második a magyar társasági adózás fontos szabályait bemutató hétrészes cikksorozatban. A magyarországi társasági adó alapkereteinek ismertetése után összefoglalót adunk a speciális szabályozásokról. A sorozat a későbbiekben olyan témákkal foglalkozik, mint az extraprofit adó, a határokon átnyúló elbánás, az adókikerülés elleni küzdelem, a vállalati eszközökbe történő befektetés és a meg nem felelés büntetései.
A magyar adójog nem ír elő speciális adózási szabályokat meghatározott regionális üzleti szektorok/övezetek számára.
A bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján kezelt vagyonokra azonban különleges szabályozás vonatkozik.
A vagyonátruházás (vagyis az eszköz tulajdonjogának átruházása vagyonkezelőre) adó- és illetéksemleges ügylet, azaz egyik felet sem terheli adó- vagy illetékfizetési kötelezettség.
A vagyonkezelőnek átruházott vagyon értéke a vagyonkezelői vagyon kezdeti tőkéje lesz. A tőke pedig a jövőben adómentesen kerül a kedvezményezettekhez. Így ha a vagyontárgyak értéke az értékhez képest tovább növekszik a vagyonkezelő kiegyenlítését követően, a kedvezményezettek részére történő felosztás a tőke összegéig adómentes lesz, és csak a többlet lesz adóköteles.
Elvileg a kezelt vagyon maguk is társaságiadó- és önkormányzati adókötelesek, de mentesülnek a társasági adó alól is, ha bizonyos feltételek teljesülnek: ha az alapító és a kedvezményezett is magánszemély, és a kezelt vagyon csak bizonyos típusú pénzügyi eszközöket (részvények, részvények, pénzügyi eszközök stb.) tartalmaz.
Ami a vállalati átszervezéseket illeti, a következő ügyletek elvileg adósemlegesek:
- egyesülések;
- spin-offok;
- működő vállalkozások tőke-hozzájárulásai; és
- bizonyos részesedéscserék.
Ha ugyanazok a cégek vesznek részt mind a jogelődök, mind a jogutódok oldalán.
Az adózó társaságok dönthetnek úgy, hogy a könyvelést a forinttól eltérő devizában vezetik. Euró vagy USD egyébként választható. Más pénznem csak akkor választható, ha az a társaság tevékenysége szempontjából funkcionális pénznemnek minősül.
Magyarországon az immateriális javak társasági adózására nem vonatkoznak külön szabályok.
A társasági adó szempontjából befektetett eszköznek minősülő immateriális javakra a beszerzési árra vagy az előállítási önköltségre számítva értékcsökkenést kell elszámolni, amely a jogszabályban meghatározott mértéket meg nem haladó mértékben adóköteles. Az értékcsökkenés kiszámítása lineáris módszerrel történik.
A magyar adójogszabályok a megengedhető üzleti levonásokat olyan költségekként definiálják, amelyek „szokásos és szükségesek” az adott iparágban, amelyben a vállalkozás működik. Az önrész főbb kategóriái a közvetlen kiadások, a közvetett ráfordítások, a tartozás kamatai, a munkaerőköltségek, a munkavállalói nyugdíjbiztosítási törvény szerint fizetett kötelező járulékok.
A társasági adókötelezettségből külön adományok vonhatók le: - Adományok látványcsapatsportokhoz (jégkorong, kézilabda, kosárlabda, futball, röplabda és vízilabda)
- Filmgyártás támogatása
- Adományok Szövetkezeti Közösségi Alapoktatás
- KKV beruházási hitel kamatai
- energiahatékonysági célú beruházások, felújítások
- adományok élőzenei szolgáltatás.
Ez a cikk általános bevezetést nyújt a magyarországi társaságiadó-szabályozáshoz, és nem tekinthető konkrét jogi tanácsadásnak.